FORUM  •  GALERIA  •  KONTAKT
Przykładowe odległości
 • Allinge - Gudhjem 18 km
 • Allinge - Aakirkeby 29 km
 • Allinge - Nexø 39 km
 • Allinge - Dueodde 44 km
 • Rønne - Allinge 23 km
 • Rønne - Nexø 30 km
 • Rønne - Aakirkeby 16 km
 • Rønne - Dueodde 30 km
 • Rønne - Svaneke 30 km
 • Rønne - Gudhjem 25 km
 • Svaneke - Nexø 10 km
 • Svaneke - Gudhjem 14 km

START / Rower / Informacje ogólne


Rower - informacje ogólne

Wielu turystów na Bornholm wybiera się właśnie z rowerem, są to zarówno osoby młode, rodziny z dziećmi jak i osoby starsze, a to dlatego, że Bornholm jest bardzo dobrze przygotowany dla rowerzystów w każdym wieku i o różnym przygotowaniu fizycznym.

Cykelvej

Na wyspie znajduje się sieć dobrze przygotowanych ścieżek rowerowych. Większość z nich pokryta jest nawierzchnią asfaltową oraz szutrową.

Jedną trzecią tras rowerowych zbudowano w miejscach zlikwidowanych torowisk kolejki bornholmskiej. Trasy takie znajdują się w stosownej odległości od ruchu drogowego, dlatego zwiedzanie Bornholmu na rowerze jest bezpieczne i przyjemne dla całych rodzin. Zdarza się jednak, że niektóre odcinki tras łączą się z ulicami, należy wtedy zachować szczególną ostrożność.

Ścieżka rowerowa

Stopień trudności szlaków rowerowych jest zróżnicowany, jednak większość z nich nie powinna przysporzyć problemów nawet początkującym amatorom dwóch kółek.

W północnej części wyspy można napotkać strome podjazdy (np. trasa Rønne-Allinge), natomiast obszary południowe to w większości tereny płaskie.

Bornholmskie drogi rowerowe

Na sieć bornholmskich dróg rowerowych składają się: obwodnica wyspy - droga rowerowa nr 10 oraz drogi regionalne 21, 22, 23, 24, 25, 26.

Całość jest dobrze oznakowana za pomocą zielonych tablic, które ustawione są na skrzyżowaniach i innych wybranych miejscach tras rowerowych. Ciemnozielone tablice z napisem Cykelvej, z odpowiednią numeracją drogi rowerowej, informują rowerzystę o kierunku i odległości do najbliższej miejscowości.

Łączna długość tras rowerowych na Bornholmie to ok. 235 km, obwodnica wyspy to długość ok. 105 km. Skrajne punkty z północy na południe są oddalone o 40 km, natomiast ze wschodu na zachód odległość to 30 km.

Przed wyjazdem zaleca się sprawdzenie stanu technicznego roweru. Można zrobi c to samemu lub udać się do specjalistycznego warsztatu. Warto też zabrać ze sobą na wyprawę zapasową dętkę, szprychy, linkę hamulcową oraz preparat smarujący.

Trasę wyprawy najlepiej przygotować indywidualnie - według swoich możliwości fizycznych. (trasy rowerowe)

Na obwodzie wyspy oraz w jej środkowej części znajdują się kempingi, schroniska młodzieżowe, tanie pola namiotowe, a także liczne pensjonaty i hotele więc jeśli turystę opuszczą na trasie siły to zawsze znajdzie on miejsce na nocleg lub odpoczynek.

Na wyspie działa kilka wypożyczalni rowerów. Wypożyczalnie poza rowerami miejskimi - doskonałe do wycieczek po płaskich terenach wyspy, trekkingowymi i rowerami górskimi oferują przyczepki do przewożenia dzieci (bardzo popularna i wygodna alternatywa dla rodzin z małymi dziećmi), kaski, tandemy lub skutery. (lista wypożyczalni rowerów)

Na zakończenie warto dodać, że w Danii, jak również w całej Skandynawii, rower jest bardzo popularnym środkiem komunikacji. Kolarstwo jest uprawiane przez szeroką masę ludzi. Dlatego rowerzyści są tutaj "obdarowani" specjalnym statusem. Rowerzyście bardzo często kierowcy aut ustępują pierwszeństwa przejazdu - nawet jeśli nie wynika to z kodeksu o ruchu drogowym. Oczywiście zdarzają się wyjątki nieuprzejmości drogowej ale są to przypadki raczej rzadko spotykane. Generalnie rowerzyści na Bornholmie mogą czuć się pewnie i bezpiecznie, zarówno ze względu na dobrą infrastrukturę ścieżek rowerowych oraz na przyjazne zachowanie kierowców pojazdów silnikowych.