FORUM  •  GALERIA  •  KONTAKT

START / Miasta / Rønne


Rønne

Największe miasto wyspy, mieszka w nim ok. 15 tysięcy mieszkańców. Stanowi centrum kulturalno-administracyjne wyspy. W Rønne mieści się kino, teatr (powstał w 1823 r.), kryty basen, stadion, konsulaty. W mieście znajduje się także największy na wyspie port, z którego odpływają promy do Køge, Ystad a w sezonie letnim również do Sassnitz i Świnoujścia.

Rønne

Budowę miasta, w 1327 roku, rozpoczęli kupcy niemieccy związani z Hanzą, w tym samym roku miasto Rønne otrzymało prawa miejskie, jednak nie było ono na początku istnienia tak ważnym ośrodkiem jak obecnie. Na znaczeniu miasto zyskało w wielu XVIII dzięki morskiej wymianie handlowej. Rozpoczęto rozbudowę portu, który rozwijał się w szybkim tempie, dzięki uruchomieniu w 1866 roku stałego połączenia ze szwedzkim Ystad.

Miasto rozwijało się coraz szybciej i w końcu stało się głównym miastem Bornholmu.

Kiedy w roku 1906 rozpoczęto budowę kolei, Rønne otrzymało połączenie z Nexø a później także z Allinge. Symbolem czasów kiedy to pomiędzy Rønne a Nexø kursował pociąg jest dawny budynek stacji kolejowej gdzie teraz mieści się restauracja Perronen. (Munch Petersen Vej 3)

Motyw nalotu Rønne

W czasie II wojny światowej wojska niemieckie stacjonowały na wyspie, a Bornholm miał stać się punktem strategicznym dla niemieckich działań wojennych, jednak plany te nie powiodły się. Do dzisiaj w okolicach Dueodde, w lasach przy plaży znajdują się niedokończone stanowiska bojowe, które budowane były pod potężne działa przeciwokrętowe (kaliber 380 mm). (przy ul. Skrokkegårdsvejen)

Pod koniec wojny, 7 i 8 maja 1945 roku, radzieckie lotnictwo przeprowadziło bombardowanie miasta, co doprowadziło do znacznych zniszczeń. Mimo sporych strat, dzięki pomocy sąsiadów ze Szwecji, miasto odbudowano (w tym samym okresie zostało zbombardowane, a następnie odbudowane Nexø - drugie co do wielkości miasto Bornholmu). Do dzisiaj w Rønne można zobaczyć drewniane domki, które zostały mieszkańcom podarowane przez Szwedów.

Budynek informacji turystycznej

W pobliżu terminalu znajduje się informacja turystyczna - Bornholms Velkomstcenter - największa na wyspie. Budynek ma charakterystyczny wygląd i nietrudno do niego trafić, a warto bo można pobrać stamtąd bezpłatne foldery informacyjne o wyspie, także w języku polskim. (Nordre Kystvej 3)

Z pewnością miasteczko jest warte uwagi, na jego zwiedzanie wystarczą min. 2 godziny.

Co warto zobaczyć w Rønne:

 • przy samym porcie mieści się stara portowa kuźnia (budynek ma charakterystyczne kominy), wybudowano ją w 1735 roku i od czasu do czasu jest uruchamiana i odbywają się w niej pokazy dla turystów (Sverigsevej)
 • latarnia morska przy (Havnebakken), z roku 1880
 • biała, charakterystyczna budowla przyciąga wzrok podróżnych dopływających do Rønne, to kościół Św. Mikołaja - Sct. Nicolaus Kirke (Kirkepladsen)
 • Perronen - teraz restauracja, a dawniej budynek dawnej stacji kolejowej (Munch Petersens Vej 3)
 • Store Torv, najważniejszy punkt miasta, na rynku warto zobaczyć fontannę z 1908 roku oraz ratusz miejski wybudowany w 1834 roku, na uwagę zasługuje także kamienna rzeźba z bornholmskiego granitu. W budynkach stojących dookoła rynku swoje siedziby mają banki, są też sklepy, restauracje i kawiarnie. Rynek przez cały sezon letni tętni życiem, odbywają się na nim festyny i plenerowe koncerty
 • najmniejszy domek w Rønne ma charakterystyczne niebieskie drzwi do których prowadzą małe, drewniane schodki, domek jest częścią jednego z ładniejszych miejsc w Rønne - uliczka Vimmelskaftet. Wybrukowana jest "kocimi łbami", stoją przy niej kolorowe domki a przy nich rosną kwiaty - głównie malwy
 • Bornholms Museum - ciekawa alternatywa szczególnie w deszczowy dzień, w muzeum można poznać historię wyspy i jej mieszkańców od czasów prehistorycznych. Przy budynku muzeum, w ogrodzie jest schron z czasów II wojny światowej, obszerna ekspozycja z tamtych czasów uzupełnić może wiedzę na ten temat dla wszystkich zainteresowanych
 • Erichsens Gård oraz Hjorts Stentøj to kolejne dwie propozycje dla chcących poznać bliżej Bornholm. Erichsens Gård mieści się przy Laksegade i jest to zachowany w doskonałym stanie dom należący do kupca Thomasa Erichsena. Mieszkał on tam razem ze swoją rodziną. W domu jest wyposażenie z XIX wieku a wokół domu jest mały ogród, w którym w letnim sezonie organizowane są imprezy kulturalne. Natomiast przy ulicy Krystalgade mieści się muzeum ceramiki. Wyrabiane są w nim gliniane przedmioty, które można kupić w muzealnym sklepiku. Kupując bilet wstępu jednocześnie do tych trzech muzeów uzyskuje się zniżkę
 • przy Storegade mieści się dawna siedziba władz wojskowych wyspy Bornholm - Kommandantgården
 • Forvarsmuseum - to muzeum, w którym można oglądać eksponaty m.in. z czasów II wojny światowej. Na terenie muzeum znajduje się również zachowana w dobrym stanie wieża obronna z 1679 r. - Kastellet (Arsenalvej 8)

Okolice Rønne

Arnager

Arnager - mała, ale bardzo urokliwa nadmorska miejscowość, położona w odległości ok. 3 km od Rønne. W Arnager jest mały port oraz 200-metrowy drewniany pomost, który prowadzi do maleńkiej przystani. W osadzie można skosztować wędzonych przysmaków z tradycyjnej wędzarni ryb. Na zachód od miejscowości położone jest bornholmskie lotnisko.

Jak dojechać:

Trasa rowerowa Svaneke - Rønne (Trasa C)

Ny kirke

Nyker - miejscowość w której mieści się kościół-rotunda, na Bornholmie są 4 takie budowle a Ny Kirke jest z nich najmniejszy, różni się on od pozostałych rotund tym, że nie jest podpierany przez kamienne wsporniki. Wewnątrz kościoła można obejrzeć malowidła ścienne przedstawiające sceny z Męki Jezusa.

Jak dojechać:

Miejscowość znajduje się ok. 6 km od Rønne, trasa rowerowa
Rønne - Helligdommen (Trasa D)

Nylars kirke

Nylars - w miejscowości tej znajduje się Nylars kirke - kolejna z czterech bornholmskich rotund. Zbudowano ją ok. 1150 roku i jest ona najlepiej zachowana ze wszystkich czterech rotund jakie znajdują się na Bornholmie. Wewnątrz znajdują się najstarsze na wyspie malowidła ścienne pochodzące z ok. 1250 roku.

Jak dojechać:

Nylars leży ok. 7 km na wschód od Rønne, trasa rowerowa Rønne - Nexø (Trasa G)

Rezerwacja biletów
na Bornholm

   ZAMÓW BILET   

Galeria & Forum

Informacja turystyczna

 • Bornholms Velkomstcenter,
  Nordre Kystvej 3

Parking

 • Strefy parkingowe znajdują się w różnych miejscach miasta m.in. w sezonie letnim do parkowania udostępniona zostaje część rynku

Wypożyczalnie rowerów

 • Bornholms Cykeludlejning
  Ndr. Kystvej 5
  Cykel - Center
  Sondregade 7
  A/S Team Bornholm
  St. Torvegade 12

Kempingi

 • Gallokken Camping
  Strandvejen 4, Rønne
 • Rønne Nordskov Camping
  Antoinettevej 2, Rønne

Schroniska młodzieżowe

 • Rønne Vandrerhejm
  Arsenalvej 12, Rønne

Tanie pola namiotowe

 • Lejrplads Lille Sursænkegård
  Elna & Holger Olsen
  Sursænkevej 8, Rønne

Mapka wyspy

Imprezy w sezonie 2020