FORUM  •  GALERIA  •  KONTAKT

START / Bornholm / Drukowany przewodnik


Bornholm - przewodnik, Marcin Jakubowski

BORNHOLM

IV wydanie, sezon 2009/2010

Autor: Marcin Jakubowski

ISBN: 978-83-922004-0-6
Format: 12 cm x 19,5 cm
Ilość stron: 144
Oprawa miękka, pokryta folią błyszczącą
19 mapek, mapa Bornholmu, ponad 160 kolorowych zdjęć
Spis treści w formacie .pdf

Przewodnik Bornholm
Cena: 29 zł
NAKŁAD
WYCZERPANY

i  Aby wysłać zamówienie należy wypełnić formularz znajdujący się w dolnej części strony.


Charakterystyka:

Wydany w maju 2009 r. przez PCIT TRAMP "Bornholm" jest książką, która najpełniej wśród krajowych publikacji przedstawia nie tylko główne walory turystyczne wyspy, ale i środowisko, historię, współczesne życie gospodarcze, problematykę społeczną, w tym historię polskiej emigracji. Pierwsza, jeszcze czarno-biała wersja "Bornholmu" pojawiła się już w 1994 r., stając się jednocześnie pierwszym polskim przewodnikiem po wyspie. Obecna edycja jest czwartym, a licząc publikację z 1994 r. piątym wydaniem tego przewodnika.

Co nowego w czwartym wydaniu? Kolejne 16 stron, wraz z którymi pojawiły się opisy nowych miejsc. Dzięki współpracy z Bornholms Museum został poszerzony dział historyczny, a tekst ilustruje ponad 160 kolorowych fotografii i 19 mapek, dzięki czemu powstał najobszerniejszy zbiór informacji o Bornholmie na polskim rynku księgarskim.

Oprócz opisu wszystkich ważniejszych miejsc godnych odwiedzenia, w książce można znaleźć mnóstwo praktycznych informacji - m.in. opis bazy noclegowej, dróg rowerowych, muzeów, propozycji aktywnego wypoczynku, kuchni bornholmskiej, miejscowego rzemiosła, możliwości zakupów. Całość uzupełnia TOP 10, czyli turystyczna lista przebojów oraz słowniczek j. duńskiego.

Podobnie jak poprzednie edycje, czwarte wydanie "Bornholmu" posiada rekomendacje duńskich organizacji turystycznych: Destination Bornholm i VisitDenmark.Bornholm - przewodnik, Peter Zralek

BORNHOLM

I wydanie, marzec 2005

Autor: Peter Zralek

ISBN: 83-88859-20-X
Format: B6
Ilość stron: 128 + 8
Oprawa miękka klejona
Kolorowe wkładki z fotografiami
Mapa Bornholmu (okładka), fotografie, plany miast
Spis treści w formacie .pdf

Przewodnik Bornholm Peter Zralek
Cena: 28 zł
NAKŁAD
WYCZERPANY

i  Aby wysłać zamówienie należy wypełnić formularz znajdujący się w dolnej części strony.


Ze wstępu do przewodnika:

"Wyspa jest najpilniej strzeżoną tajemnicą Skandynawii, może nawet całej Europy", zdradził w roku 2003 The Washington Times piórem Maxwella Orme Johnsona. Amerykanin ma rację. Bornholm jest jednym z najpiękniejszych miejsc kontynentu. Czasami zdaje się, że ta mała wyspa wygrała los na loterii. Ma ona, np. plaże, których może pozazdrościć jej niejedna z riwier Południa. Piasek w Dueodde jest dalej drobny i czysty jak wtedy, gdy był jednym z głównych towarów eksportowych wyspy. Używano go w klepsydrach i do osuszania papieru z tuszu przed wynalezieniem bibuły. Bornholm jest najbardziej nasłonecznionym miejscem północnej Europy. Niebo pozostaje niezachmurzone od maja do września przez 1200 godzin, co daje średnio około ośmiu godzin słońca dziennie.
Wyspa zaskakuje różnorodnością krajobrazu. Znajdziemy tu piętrzące się urwiska, jaskinie, do których wpływa się łódką, gęste lasy pełne wiewiórek, rzadkie orchidee przycupnięte w skalnych załomach, ruczaje ciężkie od ryb, które można łowić bez przeszkód. Bornholm jest tak mały, że paliwo w baku w samochodzie zabranym z Polski starczy na objechanie całej wyspy (może jednak warto samochód zostawić w domu, a wziąć rower lub go na wyspie wypożyczyć?). (...)

Zapomniałem jeszcze o wyspiarzach. Pierwszą rzeczą, która zresztą wpadnie Duńczykowi do głowy po usłyszeniu słowa "Bornholmczyk", będzie nie człowiek, a wędzony śledź. Bornholmer jest tradycją wyspy i prawdziwym jej przysmakiem. Należy go jeść na ciepło z rzodkiewką i żółtkiem, nie zapominając o piwie. (...)

Duńczycy z kolei uważani są powszechnie za najbardziej towarzyski i spontaniczny naród skandynawski. O ich pewnej wstępnej powściągliwości wspomniał niegdyś duński pisarz Kjeld Abell: "Duńczyk jest jak butelka z keczupem. Na początku nic z niej nie chce wyjść - a później wylatuje wszystko naraz".

Rezerwacja biletów
na Bornholm

   ZAMÓW BILET   

Imprezy w sezonie 2020