FORUM  •  GALERIA  •  KONTAKT

START / Miasta / Nexø


Nexø

Drugie pod względem wielkości miasto wyspy, mieszka w nim ok. 4000 mieszkańców. W Nexø znajduje się największy na wyspie port rybacki, to on miał przede wszystkim wpływ na rozwój miasta poprzez powstałe w pobliżu portu zakłady przetwórstwa ryb. Obecnie większość tych zakładów nie istnieje, a dawne hale przemysłowe wyremontowano i utworzono w nich m.in. Fitness Club i Skate Park. Na kolejne lata planowany jest dalszy rozwój infrastruktury przyportowej. Nexø ma stać się miejscem, które przyciągnie jeszcze większą liczbę turystów.

Nexø - fontanna

Miasto przeżyło wiele tragedii, począwszy od najazdów szwedzkich w XVII i XVIII wieku, poprzez wielki pożar, który w roku 1756 zniszczył sporą część zabudowań, aż po ostatnie dni II wojny światowej. 7 i 8 maja 1945 roku rosyjskie lotnictwo zbombardowało miasto. Miasto było zrujnowane. Przy odbudowanie pomagali Szwedzi, którzy dostarczyli 75 drewnianych domków (takie same przekazali także mieszkańcom zbombardowanego Ronne) - kilka z nich stoi do dnia dzisiejszego.

W 1901 roku miasto otrzymało kolejowe połączenie z Ronne, kolej służyła mieszkańcom przez prawie 60 lat.

Obecnie miasto rozwija się głównie dzięki turystyce. W sezonie letnim, prawie codziennie w porcie, cumują turystyczne statki z polskimi turystami.

Co warto zobaczyć w Nexø:

 • kościół Nexø kirke, początkowo jako kaplica, został poświęcony patronowi żeglarzy św. Mikołajowi. Na cmentarzu przy kościele ustawiono kotwicę, która jest symbolem żeglarzy i rybaków, zaginionych na morzu
 • miejskie muzeum Nexø Museum, przygotowano w nim m.in. ekspozycję dotyczącą historii miasta, żeglugi oraz ratownictwa morskiego (Havnen 3)
 • Nexø Mindestuer - muzeum poświęcone pamięci Martina Andersena - autor napisał m.in. powieść "Pelle Zdobywca" (Ferskesøstræde 36)
 • muzeum kolei bornholmskiej (De Bornholmske Jernbaner) wśród eksponatów m.in. archiwalne zdjęcia, wagony kolejowe, drezyna i inne eksponaty związane z tematyką kolejki bornholmskiej
 • park motyli (Bornholms Sommerfuglepark & Tropeland) - cieplarnia w której oglądać można przepiękne motyle, ptaki, ryby, a wszystko to wśród tropikalnej roślinności
 • wytwórnia bornholmskiej wódki, wyrabiane są w niej trzy rodzaje trunków - Bornholmer Akvavit 40% czysta wódka, Bornholmer 1855 Traditionsakvavit 42% - wódka oparta na starej recepturze oraz ziołowy Bornholmer Bitter 38% (Sdr. Hammer 156)

Okolice Nexø

Bodilsker. W miejscowości tej znajduje się kościół romańskim Bodils kirke. Na przykościelnej dzwonnicy zauważyć można ciemny kamień w kształcie kapelusza. Jak mówi legenda w Pedersker mieszkał straszliwy troll, który nie mógł znieść dźwięku bijących dzwonów i rzucił w nie głazem. Gdy nie trafił zdenerwował się jeszcze bardziej i rzucił w nie swoim kapeluszem, który skamieniał i na zawsze pozostał na ścianie dzwonnicy.

Jak dojechać:

Miejscowość znajduje się ok. 5 km na zachód od Nexø

Balka - plaża

Balka - to tutaj zaczynają się szerokie piaszczyste plaże, które są idealnym miejscem wypoczynku dla rodzin z małymi dziećmi. Okolica jest również odwiedzana przez miłośników sportów wodnych. Spotkać tu można windsurferów, kitesurferów. Balka oddalona jest 4 km od Nexø, ścieżka rowerowa Nexø - Balka wybudowana została w miejscu, gdzie dawniej znajdowały się tory kolejki bornholmskiej. Przy ścieżce rowerowej znajduje się rezerwat ornitologiczny - Hundsemyre.

Jak dojechać:

Trasa rowerowa Svaneke - Rønne (Trasa C)

Stenseby spokojne miasteczko przyciągające do siebie amatorów miodu pitnego, ponieważ to właśnie tutaj znajduje się jego wytwórnia (Bornholms Mjødbryggeri).

Jak dojechać:

Najlepszy dojazd z miejscowości Balka

Snogebæk - głównym zajęciem mieszkańców było niegdyś rybołówstwo, teraz dzięki urokliwemu usytuowaniu miasteczka stało się ono atrakcją turystyczną. Znajduje się tu huta szkła Glashytte, podobnie jak w pozostałych hutach tu również można przyjrzeć się jak ze szkła powstają piękne dekoracje i funkcjonalne naczynia. W małej wędzarni skosztować można wędzone śledzie i inne rybne specjały. A dla amatorów słodyczy atrakcją okazać się może wytwórnia czekolady (Kjærstrup Chocolate by Hand), wszystko w niej wyrabia się ręcznie, a smakołyków można oczywiście skosztować. Boisen Okologisk Is to ekologiczna wytwórnia lodów. Warto wstąpić do kawiarenki mieszczącej się przy wytwórni i spróbować wspaniałych lodów. W Snogebæk wybudowano w 1889 roku pomost łączący ląd z niewielką przystanią rybacką.

Jak dojechać:

Trasa rowerowa Svaneke - Rønne (Trasa C)

Dueodde - latarnia morska

Dueodde to najbardziej popularna wśród turystów miejscowość wypoczynkowa. Tu znajdują się trzy kempingi, schronisko młodzieżowe, hotele. To właśnie plaże Dueodde uważane są za jedne z piękniejszych w Europie, to tu na plażach drobniutki piasek "piszczy" pod stopami. Dawniej piasek z tych plaż wykorzystywano do wyrobu klepsydr. Dno morza jest płaskie, woda czysta dlatego co roku zjeżdżają tłumy turystów. Po nadmorskich wydmach można spacerować, a wielu turystów to właśnie wśród wydm znajduje spokój i odrobinę prywatności. W Dueodde stoi 47-metrowa latarnia morska Dueodde Fyr. Po pokonaniu prawie 200 schodów z balkonu widokowego podziwiać można przepiękny widok na południową część wyspy.

Amatorzy golfa będąc w Dueodde mają szansę zagrać na jednym z trzech bornholmskich osiemnastodołkowych pól. Nexø Golf Center znajduje się kilka km od Dueodde.

Jak dojechać:

Trasa Svaneke - Rønne (Trasa C)

Rezerwacja biletów
na Bornholm

   ZAMÓW BILET   

Galeria & Forum

Informacja turystyczna

 • Nexø - Dueodde Turistinformation
  Sdr. Hammer 2A

Parking

 • Strefa parkingowa znajduje się pomiędzy Kobmagergade a portem, niedaleko zajezdni autobusowej

Wypożyczalnie rowerów

 • Nexø Cykelcenter
  Åsen 18, Nexø
 • Jes Mortensen
  Klovermarken 7, Nexø
 • Boss Cykler
  Kannikegardsvej 10, Balka
 • Ester Jensen
  Vestre Strandvej 4, Balka

Kempingi

 • Nexø Familiecamping
  Stenbrudsvej 26
 • FDM Camping, Balka Strand
  Klynevej 6, Nexø

Plan Nexø

Mapka wyspy

Imprezy w sezonie 2020