FORUM  •  GALERIA  •  KONTAKT

START / Miasta / Hasle


Hasle

Kościół w Hasle

Prawa miejskie Hasle otrzymało w XVI wieku. Jednym z najważniejszych wydarzeń w historii miasta było powstanie przeciwko Szwedem, którego Hasle było głównym punktem - bohaterskich powstańców upamiętnia kamienna tablica, która znajduje się na rynku w Hasle. Najbardziej znani powstańcy to Jens Kofoed, Pedser Olsen i Povl Anker - na cześć tego ostatniego bornholmski przewoźnik nazwał jeden ze swoich promów.

Port w hasle

Hasle posiada zabudowę podobną do innych miasteczek na wyspie: kolorowe, niskie domki, wąskie uliczki. Ważnym miejscem miasta jest port, ale to co pierwsze przyciąga wzrok to nie wspaniałe jachty cumujące w dokach, ale rząd nowoczesnych, piętrowych budynków usytuowanych przy samej marinie - te nowoczesne budynki to prywatne mieszkania majętnych turystów i apartamenty przeznaczone na wynajem. Stały się one kością niezgody pomiędzy władzami a mieszkańcami - każdy miał swoje racje, jednak zwyciężyła wizja dopływu gotówki do kasy miasta. Czy budowle te rzeczywiście szpecą krajobraz - to już każdy musi sam ocenić.

Port początkowo miał charakter typowo rybacki, po rozbudowie cumowały w nim także jednostki wożące towary rolne i przemysłowe.

W okolicy Hasle są piękne, piaszczyste plaże.

Jednak najbardziej charakterystyczne dla Hasle są białe kominy wędzarni widoczne już przy wjeździe do miasteczka. Wędzarnia w Hasle jest największym tego typu kompleksem na wyspie - w jednym z budynków można poznać historię rybołówstwa bornholmskiego, w kolejnym przyjrzeć się procesowi wędzenia, a na końcu spróbować świeżo wędzonego śledzia, najlepiej popijając złocistym trunkiem. Dodatkowo wędzarnia usytuowana jest na wysokiej skarpie, nad samym morzem - widok błękitnego morza wzmaga apetyt a specjały wędzarni skuteczne go zaspokajają. (Søndre Bæk 16-20)

Co warto zobaczyć w Hasle:

 • kościół w Hasle - zabytkowa budowla z ok. 1460 roku, wewnątrz obejrzeć można bogato zdobiony ołtarz z ok. 1510 roku, a na cmentarzu przy kościele stoi niemal 2-metrowy kamień runiczny
 • wystawę poświęconą Vilhelmowi Heroldowi - jednemu z najbardziej znanych duńskich śpiewaków operowych. Wystawa mieści się przy ulicy Kikegade 6, budynku biblioteki miejskiej
 • malowniczy rynek miasta na którym postawiono tablicę upamiętniającą bohaterów powstania przeciwko Szwedom
Hasle kąpielisko

Pływające kąpielisko w Hasle. Projekt jest, imponujący, betonowa konstrukcja idealnie wkomponowana w portowy krajobraz. Wydzielono dwa niewielkie baseny, dookoła obudowane drewnianymi dywanami, które mają zachęcać do wypoczynku. Drewniane schody na różnych poziomach oraz zwieńczenie konstrukcji schodami o długości 7 m, które kończą się kilka metrów nad poziomem wody - są też doskonałym miejscem by podziwiać zachodzące, nad Hasle, słońce. Pływające kąpielisko połączone jest z nabrzeżem 25-metrową pływającą promenadą, która prowadzi do przebieralni i łazienek. Co ciekawe w budynku jest również sauna. Całość zbudowano z drewna Azobe pochodzącego z Afryki, a charakteryzuje je duża wytrzymałość na trudne warunki morskie oraz walory estetyczne.

Okolice Hasle

Kultippen

Kultippen - hałdy powstałe w wyniku usypywania materiału skalnego z kopalni węgla, która znajdowała się w pobliżu (teraz jezioro Rubinso). Na szczycie hałd ustawiono wagoniki, które pracowały w kopalni węgla. Warto znaleźć to miejsce także ze względu na walory estetyczne - widok z hałd na morze i daleki horyzont jest niezapomniany.

Jak dojechać:

Trasa Rønne - Hasle (dojazd od Glasværksvej)

Jezioro Rubinsø - sztuczne jeziorko w miejscu gdzie dawniej była kopalnia węgla. Były one eksploatowane do końca II wojny światowej, potem wyrobisko zaczęło napełniać się wodą i tak powstało jeziorko o pięknej nazwie - Rubinowe - swoja nazwę zawdzięcza specyficznej barwie wody.

Jak dojechać:

Jeziorko znajduje się ok. 1 km na południe od Hasle (Trasa A)

Jeziora Safrisø i Smaragdsø - podobnie jak Rubinsø jeziorka te swoje powstanie i niezwykłe nazwy, zawdzięczają nieczynnym odkrywkom węgla i gliny - woda w wyrobiskach ma piękne barwy.

Jak dojechać:

Jeziorka znajdują się ok. 1 km na południe od Hasle (Trasa A)

Klemensker - miasto znane przede wszystkim smakoszom sera pleśniowego Sct. Clemens Danablu bo właśnie w miejscowej mleczarni jest on produkowany. Oprócz sera w Bornholms Andelsmejeri powstają ekologiczne produkty takie jak: jogurt, mleko, żółty ser.

Jak dojechać:

Trasa rowerowa Rønne - Helligdommen (Trasa D)

Helligpeder i Teglkås - małe osady rybackie, położone ok. 3 km na północ od Hasle. Ze względu na specyficzny klimat powinny być jednym z najważniejszych miejsc wartych odwiedzenia dla każdego turysty. Przydomowe wędzarnia w Helligpeder są prawdopodobnie najstarsze na wyspie.

Warto skorzystać ze szlaku turystycznego wiodącego wzdłuż malowniczego klifowego wybrzeża z Teglkås do Jons Kapel (trasa ma ok. 1 km).

Jons Kapel - Kaplica Jona - to skała, z której mnich Jon przemawiał do Bornholmczyków i nawracał ich na chrześcijaństwo - tak mówi legenda. Warto jednak zejść po 108 drewnianych schodkach, wspiąć się na skałę i podziwiać widoki.

Jak dojechać:

Miejscowości położone są w odległości ok. 3 km od Hasle, trasa rowerowa Rønne - Allinge (Trasa A)

Rutsker to najwyżej położona miejscowość Bornholmu. Na wzniesieniu 130 m n.p.m. wybudowano ok. 1200 roku romański kościół Ruts kirke. Pastorem w tym kościele był jeden z uczestników powstania w Hasle - Povl Anker.

Jak dojechać:

Droga Hasle - Rutsker

Rezerwacja biletów
na Bornholm

   ZAMÓW BILET   

Galeria & Forum

Informacja turystyczna

 • Hasle Turistbureau
  Havnegade 1

Parking

 • Strefa parkingowa znajduje się w centralnej części miasteczka

Wypożyczalnie rowerów

 • Hasle Cykler
  Storegade 3

Kempingi

 • Hasle Familiecamping
  Fælldevej 30, Hasle

Schroniska młodzieżowe

 • Danhostel Hasle Vandrerhjem
  Fælledvej 28, Hasle

Tanie pola namiotowe

 • Lejrplads Lille Sursænkegård
  Elna & Holger Olsen
  Sursænkevej 8, Rønne

Mapka wyspy

Imprezy w sezonie 2020