FORUM  •  GALERIA  •  KONTAKT

START / Miasta / Gudhjem


Gudhjem

Usytuowane u stóp góry Bokul, urokliwe miasteczko, pełne klimatycznych zakątków, przyciąga tłumy turystów.

Gudhjem

Ze szczytu góry (50 m n.p.m.) rozpościera się widok na kwitnące ogrody, białe kominy wędzarni, pomarańczowe dachy domów oraz na potężny wiatrak górujący nad miasteczkiem. Na horyzoncie przy bezchmurnym niebie zobaczyć można dość dobrze archipelag Ertholmene. Te właśnie widoki sprawiają, że w Gudhjem mieszka wielu artystów, którzy swoje prace wystawiają w miejscowych galeriach.

Osada, która powstała w średniowieczu szybko rozwinęła się i stała jednym z najważniejszych punków wymiany handlowej na Bornholmie. Kupcy z Hanzy przybywali na wyspę, do Gudhjem przede wszystkim po śledzie. I to właśnie w Gudhjem powstała pierwsza duża wędzarnia a było to w XIX wieku - od tamtego czasu z pewnością wiele się zmieniło, ale nie receptura wg której ryby są przygotowywane - ta wykorzystywana jest do dziś.

Gudhjem podobnie jak inne miasta otrzymało połączenie kolejowe - utworzono je w roku 1916 i dzięki niemu można było dojechać koleją do Rønne, Nexø i Aakirkeby. Połączenie działało do roku 1952.

Co warto zobaczyć w Gudhjem:

 • wiatrak typu holenderskiego - największy na Bornholmie - utworzono w nim kameralną restaurację gdzie można skosztować bornholmskich specjałów
 • Gudhjem Røgeri - wędzarnia, w której oprócz sztandarowej potrawy czyli wędzonego śledzia warto spróbować także śledzia w curry, filetów z makreli z różnymi dodatkami i inne smakołyki, a to wszystko wystawione jest na stole zwanym bufet rybny (Fiskebuffet)
 • Glasrøgeri - huta szkła artystycznego - można zobaczyć jak powstają szklane drobiazgi, w sklepiku można także kupić wyroby ze szkła jako pamiątki z pobytu
 • wytwórnia karmelków Karamel Kompagniet - kolejna manufaktura w której oprócz obejrzenia procesu powstawania karmelków, można je na miejscu zakupić
 • dawny budynek stacji kolejowej - mieści się w nim muzeum w którym wystawiane są prace wykonane przez bornholmskich rzemieślników. Obejrzeć można przedmioty ze skóry, szkła - Gudhjem Station (Stationsvej)
 • warto wypłynąć w turystyczny rejs, na wyspę Christiansø, lub w krótszą podróż stateczkiem Thor do Helligdommen, z pokładu statku turyści mogą podziwiać wspaniałe formacje skalne zwane Święte Skały - czyli Helligdomsklipperne

Okolice Gudhjem

Osterlars

Østerlars to miejscowość kojarzona przede wszystkim jako miejsce gdzie znajduje się największy kościół-rotunda na wyspie. Østerlars kirke zbudowany jest podobnie jak pozostałe rotundy. Składa się z trzech kondygnacji i początkowo służył jako budowla obronna. Wewnątrz obejrzeć można malowidła ścienne, ołtarz w stylu renesansowym oraz kamienną chrzcielnicę kamienną. Wejście do kościoła jest płatne. W kościele często organizowane są koncerty przede wszystkim muzyki organowej, ale także koncerty skrzypcowe.

Jak dojechać:

Miejscowość położona ok. 7 km od Gudhjem
Trasa rowerowa Rønne - Gudhjem (Trasa E)

Baltic Sea Glass - usytuowana w pięknej scenerii huta szkła artystycznego - największa na wyspie - w której prześledzić można cały proces tworzenia szklanych przedmiotów. Wyrabiane w pracowni szklane cudeńka zakupić można na miejscu, w sklepiku.

Jak dojechać:

Trasa rowerowa Allinge - Svaneke (Trasa B)

Muzeum Rolnictwa

Melsted - urokliwa nadmorska miejscowość gdzie mieści się Muzeum Rolnictwa - Landbrugsmuseet. To skansen w którym oglądać można zabudowania gospodarcze i mieszkalne, maszyny rolnicze, a także wziąć udział w organizowanych zajęciach m.in., przygotowywanie przetworów i soków, udział w żniwach itp.

Jak dojechać:

Trasa rowerowa Allinge - Svaneke (Trasa B)

Bornholmskie Centrum Średniowiecza mieści się ok. pół kilometra od kościoła Østerlars kirke. To atrakcja głównie dla dzieci, które wchodząc do średniowiecznego grodu poznają życie jego mieszkańców. W sezonie letnim na terenie centrum odbywa się Jarmark Średniowieczny.

Jak dojechać:

Trasa rowerowa Rønne - Gudhjem (Trasa E)

Helligdomsklipperne - Święte Skały

Heligdommen - formacje skalne - Święte Skały, należą do najbardziej malowniczej części bornholmskiego wybrzeża - Helligdommen. Ale miejsce to jest chętnie odwiedzane także ze względu na znajdujące się tu Muzeum Sztuki Bornholmskiej (Bornholms Kunstmuseum) - ciekawe rozwiązania architektoniczne w połączeniu z malowniczym krajobrazem tworzy doskonałe tło dla dzieł sztuki wystawionych w muzeum.

Nabrzeże Helligdomsklipperne najlepiej oglądać z pokładu łodzi turystycznej, która wypływa z Gudhjem. Podczas rejsu podziwiać można ukryte w skałach groty oraz malownicze formacje skalne nabrzeża m.in. Tørre Ovn (Suchy Piec), Våde Ovn (Mokry Piec), Lyseklippen (Świetlista Skała). Do formacji skalnych można dotrzeć również pieszo - ścieżka poprowadzona jest za budynkiem muzeum. Na miejscu zobaczyć można m.in. grotę skalną o głębokości 55 m - Sorte Gryde (Czarny Kocioł). Jeżeli planujesz odwiedzić grotę nie zapomnij o latarce kieszonkowej.

Jak dojechać:

Trasa rowerowa Rønne - Helligdommen (Trasa D)
lub Allinge - Svaneke (Trasa B)

Saltuna - tu mieści się rodzinna galeria Hvide Hus, w której kupić można ciekawe pamiątki z Bornholmu, a także w malowniczym ogrodzie napić się kawy, czy spędzić czas na świeżym powietrzu.

Jak dojechać:

Trasa rowerowa Allinge - Svaneke (Trasa B)

Wodospad Døndalefaldet

Døndalen to dolina szczelinowa w której po skałach spływa największy w Danii wodospad Døndalefaldet. Jednak jego urok podziwiać można tylko po okresie wzmożonych opadów, wtedy jest naprawdę okazały. Gdy jest sucho wodospad zmienia się w strużkę wody, spowodowane jest to niskim poziomem wód gruntowych wyspy.

Jak dojechać:

Dolina Døndalen znajduje się ok. 6 km na północny-zachód od Gudhjem, w pobliżu Rø

Trasa rowerowa Rønne - Helligdommen (Trasa D)
lub Allinge - Svaneke (Trasa B)

Rezerwacja biletów
na Bornholm

   ZAMÓW BILET   

Galeria & Forum

Informacja turystyczna

 • Gudhjem Turistbureau
  Abogade 9

Parking

 • Strefa parkingowa przy wędzarni oraz przy porcie

Wypożyczalnie rowerów

 • Gudhjem Cykeludlejning
  Malkestien 17, Gudhjem

Kempingi

 • Sletten Camping & Vandrerhjem
  Melsted Langgade 45, Gudhjem
 • Strandlunden Familie - og Naturcamping
  Melstedvej 33-35, Gudhjem
 • Sannes Familiecamping
  Melstedvej 39, Gudhjem

Schroniska młodzieżowe

 • Danhostel Gudhjem
  Ejnar Mikkelsensvej 14, Gudhjem

Tanie pola namiotowe

 • Lejrplads Slettegard
  Jytte & Ole Harild
  Gudhjemvej 3

Mapka wyspy

Imprezy w sezonie 2019