Chorwacja kwatery
Bornholm forum Bornholm forum Bornholm forum
Powrót do bornholm.modos.pl [strona główna]
 | Forum | Rejestracja | Odpowiedz | Szukaj | Stat | | Wybrane tematy: Promy na Bornholm
Bilety promowe Noclegi na Bornholmie Domy wakacyjne, hotele

Forum / Bornholm / Choroba morska - słów kilka
. 1 . 2 . >>
Autor Wiadomość
TomekL
Użytkownik
# Napisano: 4 Lip 2011 18:07 | Edytowany przez: TomekL
Odpowiedz 


Pojawiło się już kilka wątków, w których uczestnicy rejsów z Kołobrzegu do Nexo opisują dantejskie sceny, jakie odbywają sie na pokładzie bujającego katamarana. Tak to już jest, że na morzu jest fala, a dni z kompletną flautą można policzyć na palcach jednej ręki.
Czytam o tych horrorach i dziwię się, że ludzie decydując się na morską wycieczkę nie biorą tego pod uwagę. Jest wiele sposobów na zabezpieczenie się przed skutkami choroby morskiej. Można chemicznie, przy pomocy leków, można też psychicznie, ale tu niezbędne jest niewielkie choćby doświadczenie i wiedza na temat tego w jaki sposób i jak długo nasz organizm reaguje. Tego drugiego sposobu doświadczam często, ponieważ pomimo braku odporności żegluję po morzu i nie straszne mi składanie danin Neptunowi.
Poniżej podam kilka leków, które z pewnością ograniczą cierpienia, jeszcze niżej link do strony, gdzie o chorobie można dowiedzieć się trochę więcej.
Aviomarin. Przed jego zastosowaniem jednak lepiej poradzić się lekarza. Należy także pamiętać, że można go podawać dzieciom dopiero powyżej 5. roku życia.
Polecane też są łagodne środki uspokajające, zwłaszcza o działaniu przeciwwymiotnym. Hamują one nadaktywność układu autonomicznego, co blokuje wystąpienie nieprzyjemnych objawów choroby lokomocyjnej.
Diphergan mogą przyjmować dzieci, które przekroczyły 1. rok życia.Wydawany na receptę
Cocculine - lek homeopatyczny , można go podawać nawet małym dzieciom. Zaczynasie go stosować na kilka dni przed podróżą. Wśród lekarzy nie ma zgodności co do skuteczności leków homeopatycznych. Niektórzy twierdzą, że działają one jedynie jako placebo.
/raz w życiu użyłem tego leku i naprawdę zadziałał. Objawy pojawiły się 12 godzin po wyjściu w morze i trwały ok 1 godziny/
Avioplant ostatnio pojawił się bezpieczny i skuteczny lek ziołowy, sporządzony na bazie sproszkowanego korzenia imbiru. Cierpiący na chorobę lokomocyjną powinni przyjąć 2 kapsułki leku przed podróżą, natomiast w przypadku wystąpienia nudności można dodatkowo połknąć 1-2 kapsułki co 4 godziny. Nie może on być jednak podawany dzieciom poniżej 6. roku życia oraz kobietom w ciąży; ostrożnie też u osób z kamicą żółciową (najlepiej w porozumieniu z lekarzem).
a tu link
http://www.sailnews.pl/content/view/293/31/
Pozdrawiam

Justine
Użytkownik
# Napisano: 10 Lip 2011 23:48
Odpowiedz 


Tomku, no właśnie jestem ciekawa jak to jest. Naczytałam się potwornych rzeczy o rejsie Jantarem i zaczęłam się bać. Czy faktycznie jest aż tak strasznie i niebezpiecznie jak to opisują? W końcu jak na mój rozum, gdyby to było niebezpieczne to katamaran by nie wypływał, tak? Czy można się jakoś przygotować? Strony o chorobie morskiej już czytałam....I skoro wypływa codziennie jak często zdarza się, że może nie wypłynąć? Proszę bardzo o obiektywną odpowiedź i pozdrawiam

TomekL
Użytkownik
# Napisano: 11 Lip 2011 01:26
Odpowiedz 


No co mogę powiedzieć ? Każdy z nas inaczej reaguje na atak , w którym błędnik wysyła takie głupoty do mózgu , że ten też lekko wariuje.. Żegluję po morzu od barrrrdzo wielu lat i choruję ... no nie ,nie choruję, tylko doświadczam tych przypadłości, ale wiem , że tak mam i nie jest to dla mnie coś strasznie przerażającego. No po prostu tak już mam, że pierwszą bujankę muszę kilka godzin "zaadoptować", czyli bez strachu, po każdym pszyyyyyy!!!!, kawaek chleba, żeby było na następne pszyyyyyy!!!! i juz ...po kilku godzinach mija.
Jeżeli masz jakiekolwiek nieprzyjemne doświadczenie z chorobą lokomocyjną w trakcie jazdy samochodem, autokarem to bądź pewna, że to samo spotka Cię na morzu. Tam zawsze buja... Jezeli masz takie obawy , to skorzystaj z leku , który opisałem w tym linku. To nie jest wielka morska wyprawa, to po prostu cztery godziny na rozfalowanym Bałtyku i nie warto dać się złamać ! Są leki, które w jakimś stopniu niwelują te przypadłości i już.
PS:
Teraz dobre rady - tez się kiedyś strasznie bałem, bo rejsy pod żaglami nie trwają cztery godziny tylko kilka tygodni. Bałem się, ale świadomość , że tak będzie pozwoliła mi normalnie funkcjonować. . To wszystko jest w glowie ! Jeżeli zaczna się lekki niepokój ... NIE SIADAJ W AUTOBUSIE ! czyli pod pokładem ! Zawsze dziwi mnie pęd tych ludzi , którzy na katamaranie walcza o kanapy na dolnym pokładzie ! Tam jes to źródło tego co tu opisują - torebki, nieprzytomni miłośnicy telewizora...
Nie bój sie o bezpieczeństwo - załoga to zawodowcy i nie wyjdą w morze , nie mając gwarancji, że rejs będzie bezpieczny ! Tak jak dbają o pasażerów / poczytaj wpisy na tym portalu/

Justine
Użytkownik
# Napisano: 11 Lip 2011 16:11
Odpowiedz 


Wielkie dzięki.
Jestem świadoma, że morze to morze i wiadomo, że bujać będzie (w końcu jantar to tylko katamaran a nie prom 5 gwiazdkowy). Chciałam tylko wiedzieć od kogoś obiektywnego czy te dantejskie sceny są prawdziwe czy są efektem wyolbrzymionych opowiadań. Choroby lokomocyjnej nigdy nie miałam, a po morzu pływałam jedynie tramwajem wodnym i w obrębie zatoki, więc się nie liczy Jako dziecko płynęłam w jakimś stateczku wycieczkowym na wzburzonym morzu i nie wspominam tego jako traumy, nie przypominam sobie, abym była brudna czy coś, więc może tak źle nie będzie.
Faktycznie wspomogę się lekami, aby nie komplikować sobie życia, a przede wszystkim wakacji.
Czytałam już, że w razie czego tylko świeże powietrze może mnie uratować, więc ani nie zamierzam pakować się do środka. No i puenta na samym końcu odnośnie bezpieczeństwa-głównie o to mi chodziło.
Jeszcze raz dzięki.

TomekL
Użytkownik
# Napisano: 11 Lip 2011 18:19
Odpowiedz 


Dla uzupełnienia ! Musisz oczywiście liczyć się z sytuacją, że rejs z powodu złych warunków meteorologicznych zostanie odwołany. Z tego co wiem JANTAR ma certyfikat z ograniczeniem pływania do 6B. Jeżeli wiatr jest silniejszy rejsu nie ma.
Tu podam Ci link, który pozwoli w prosty sposób określić warunki, jakie będą panowały na trasie Kołobrzeg -Nexo z wyprzedzeniem sześciodniowym. Oczywiście jak to bywa z prognozami - czasami się nie sprawdzają.

http://tinyurl.com/68nxv9s

PS.
Domyslam się ,że kreseczki na mapie niewiele Ci mówią . To tak w skrócie - Siła wiatru podawana w węzłach : kreska z małym piórkiem 5w, kreska z dużym piórkiem 10w, z dużym i małym 15w i tak dalej co 5w . Dla JANTARA problem pojawia się się gdy zobaczysz dwa i pół piórka, trzy i więcej. Te dwa i pół to 25w czyli 6B. Z tej dzisiejszej prognozy wynika, że w środę i czwartek trochę może pobujać szczególnie w drodze powrotnej, a w piątek rejs stoi pod znakiem zapytania, bo będzie 7B !
Tobie życzę kreseczek bez piórek czyli flauty i morza jak stół .

Justine
Użytkownik
# Napisano: 11 Lip 2011 22:04
Odpowiedz 


Mam nadzieję, że rejs odwołany nie będzie, ale gdyby jednak zamierzam wziąć coś odpowiednio ciepłego i pożywnego, aby wystarczyło do przetrwania. Załapałam, dzięki za wytłumaczenie. Wypływam w niedzielę rano i oby Twoje życzenia na drogę dla mnie się spełniły. Dzięki za fatygę, bo ja to jednak wilk lądowy jestem a nie morski i o morzu niewiele wiem, nawet jeśli co roku bywam w jego okolicach.

gość
# Napisano: 16 Lip 2011 12:47
Odpowiedz 


Justine napisz jak było!

TomekL
Użytkownik
# Napisano: 29 Lip 2011 01:43
Odpowiedz 


Witaj JUSTINE !
Starsznie fajnie, że wszystkie obawy związane z rejsem udalo Ci się ogarnąć bez obaw i tej "tutejszej morskiej psychopatii". Miło, że moje podpowiedzi trochę , a może trochę więcej niż myślę pomogły Ci pokonać te morskie fobie , podkręcane przez "średnią wczasową " podróżującą JANTAREM. Czytałem Twoje refleksje na zamknętym juz niestety wątku dotyczącym rejsów katamaranem z Kołobrzegu i cieszę się, że Twoja relacja w taki bardzo prosty i spontaniczny sposób uswiadomi przyszłym pasazerom, że do takiej wycieczki należy się trochę przygotować !

gość
# Napisano: 29 Lip 2011 18:17
Odpowiedz 


TomkuL czy myślisz że za rok będzie znów można płynąć katamaranem JANTAR z Kołobrzegu na Bornholm?

Bornholmka
Użytkownik
# Napisano: 29 Lip 2011 18:40
Odpowiedz 


Mysle ze rejsy beda nadal sie odbywaly.Nic nie "slychac" aby KZP zamierzalo rejsy zawiesic.Sa juz na rynku ponad 10 lat wiec gdyby takie plany byly to byloby wiadomo.
Tak wiec za rok zapraszam na wyspe

gość
# Napisano: 29 Lip 2011 21:49
Odpowiedz 


Na pewno popłynę! Mam nadzieję że załoga i wszystko będzie takie samo jak w tym roku

TomekL
Użytkownik
# Napisano: 30 Lip 2011 00:04
Odpowiedz 


gość
"TomkuL czy myślisz że za rok będzie znów można płynąć katamaranem JANTAR z Kołobrzegu na Bornholm?"
No przepraszam, ale nie wiem ! Biznes to biznes i trudno przewidzieć stan konta armatora JANTARA po tegorocznym sezonie. Logicznie mysląc to powinno być na plusie, bo konkurencja zdecydowanie padła. Po sprzedaży "Lady ASSA", która z pewnością była lepszą ofertą, konkurencja zawiesiła rejsy z Darłówka i w zasadzie jedyną opcją na krótką wycieczkę bez auta pozostał Kołobrzeg. Jeżeli w przyszłym roku nic się nie zmieni, to nie sądzę, żeby JANTAR przestał pływać. Cenowo jest to zdecydowanie najlepsza oferta na rynku !

Justine
Użytkownik
# Napisano: 31 Lip 2011 01:24
Odpowiedz 


TomkuL, faktycznie relacje z podróży, które można tu przeczytać napawają niepotrzebnie fobią. Myślę niestety, że "średnia wczasowa" na fora internetowe nie zagląda albo zagląda tylko wtedy, kiedy coś się jej nie podoba. Podobnie mam nadzieję, że może te wpisy uświadomią ludziom, że morze to jest morze, swojego rodzaju potęga do której trzeba podejść z szacunkiem i do jakiegokolwiek rejsu (czy to promem, katamaranem, jachtem itd...) trzeba się przygotować wypływając. Organizm różnie się może w takich warunkach zachować np. dostać choroby morskiej, ale też wiele innych.

Gościu- JANTAR pływa tyle lat to dlaczego miałby przestać? Jak pisze TomekL cenowo jest to najlepsza oferta jeśli ktoś chce się wybrać bez samochodu.

martap84
Użytkownik
# Napisano: 8 Sier 2011 14:59
Odpowiedz 


Witam!!Wczoraj wróciłam z Bornholmu i polecam gorąco tą przepiekną wyspę!!!Zakochałam się!!!Jest cudna!!!A sam rejs ciekawym przezyciem!!!Mimo deszczu, wiatru bylo przyjemnie i pieknie!!!!Faktem jest, że rzeczywiscie w drodze powrotnej troche bujało Jantarem ale cały rejs przesiedziałam na zewnątrz i było o wiele lepiej niż w dusznym wnętrzu statku gdzie jeszcze dodatkowo smierdziało obiadem, ludzie spali na kanapach, okropnie!!!Ci co maja chorobe morska przede wszystkiem powinni unikac pobytu w srodku, wyjsc na zewnatrz i oddychac gleboko!!POLECAM Bornholm i rejs jantarem!!!!fajna przygoda...napewno jeszcze sie wybiore ale na dluzej!!!!Polecam oczywiscie wypad z rowerami!!!

gość
# Napisano: 9 Sier 2011 18:36
Odpowiedz 


Jak w temacie. Czy na chorobę morską działają plastry tzw. TRANSWAY ?

Anonimowy
# Napisano: 14 Sier 2011 18:24
Odpowiedz 


Nie jest tak strasznie. Wiadomo zależy jak każdy znosi podróż. W 2010 roku płynąłem Jantarem i była dobra pogoda, więc katamaran sunął jak po stole. Było ok. Nie ma potrzeby nikogo straszyć dantejskimi scenami bo nic takiego się nie dzieje. Na wszelki wypadek zawsze można wziąć jakąś tabletkę na chorobę lokomocyjną.

Anonimowy
# Napisano: 19 Sier 2011 23:19
Odpowiedz 


Mam pytanie. A co się dzieję jak z powodu wiatru rejs jest odwołany?Z Kołobrzegu to nie ma problemu, bo tu łatwiej zorganizować jakiś nocleg, ale w drodze powrotnej chyba jest już problem, klucze oddane, itd...

martap84
Użytkownik
# Napisano: 20 Sier 2011 15:07 | Edytowany przez: martap84
Odpowiedz 


W razie czego to nocleg jest na statku w porcie))

gość
# Napisano: 20 Sier 2011 19:03
Odpowiedz 


Czy dziś, tj. sobota 20 sierpnia Jantar wypłynął ?

Bornholmka
Użytkownik
# Napisano: 20 Sier 2011 21:34
Odpowiedz 


Nie, dzisiaj rejs byl odwolany z powodu sztormu.Juz jutro plynie planowo.
Pozdrawiam

gość
# Napisano: 20 Sier 2011 22:23
Odpowiedz 


A mam pytanie : czy jantar pływa we wtorki i czwartki?

Anonimowy
# Napisano: 21 Sier 2011 21:57
Odpowiedz 


dzięki martap84 za odpowiedź. wobec tego jestem gotowa i na takie przygody

martap84
Użytkownik
# Napisano: 26 Sier 2011 12:45
Odpowiedz 


W sezonie Jantar pływa codziennie, grafik mozna sprawdzic na www.kzp.kolobrzeg.pl

Anonimowy
# Napisano: 26 Sier 2011 14:17
Odpowiedz 


Witajcie

Czy rzeczywiscie w sobote (20.08) byla sztormowa pogoda ? Płynąłem do Sassnitz dunskim promem i czulem sie dosyc niewyraznie. Sporo ludzi poddalo sie i latali z woreczkami. Ale kiedys plynalem w nocy ze Swinoujscia Polferriesem i pamietam znacznie gorsze warunki a czulem sie znacznie lepiej. W sobote mialem wrazenie, ze panuja normalne baltyckie warunki, a jednak dziwnie mnie zmoglo.

tomek
# Napisano: 27 Sier 2011 23:45
Odpowiedz 


Tak ! Było 7 -8 B ! Wieczorem trochę zdychało, ale duło mocno ! Za dużo na Jantara !

gość
# Napisano: 28 Sier 2011 18:52
Odpowiedz 


Jantar nie wypłynął 20.08..., Witam. Czy Jantar dziś wypłynął ?

AdminForum
Administrator
AdminForum
# Napisano: 29 Sier 2011 13:15
Odpowiedz 


gość
Nie, najbliższy rejs 3 września.

_______________________
Pozdrawiam :: Kontakt

kkasiczekk
Użytkownik
# Napisano: 29 Sier 2011 14:29
Odpowiedz 


A czy może mi ktoś wie dlaczego rejs 30, 31 sierpnia, 1,2 wrzesnia został odwołany?? Czy to z powodu wiatru?
Pytam, ponieważ ja mam zarezerwowany bilet na 10 wrzesnia i modle się żeby teraz nie odwolali rejsu tego dnia!

Bornholmka
Użytkownik
# Napisano: 29 Sier 2011 17:46
Odpowiedz 


Chyba wiadomo dlaczego nie plynie 1 i 2 wrzesnia i nie zostal odwolany ale nie bylo go w planieWe wrzesniu Jantar plywa w srody i soboty.

A 30 i 31 sierpien bo...wieje tu bardzo niestety...

gość
# Napisano: 31 Sier 2011 09:38
Odpowiedz 


30 i 31 sierpnia też nie miał w planie płynąć

. 1 . 2 . >>
Twoja wypowiedź
Pogrubienie  Kursywa  Podkreślenie  Wstaw zdjęcie  Wstaw link  Film z YouTube  Zmień kolor tekstu  :) ;) :up: :down: :confused :cool: :mad: :sad: :shame: :smirk: :tongue: 

Przykład: klikając ikonkę: Pogrubienie w okienku powyżej pojawia się znaczniki: [b][/b], pisząc: [b]bornholm[/b] uzyskasz wynik bornholm.

» Użytkownik: 
» Hasło: 

Możesz wpisać swoje imię lub nick w polu "Użytkownik" bez podawania Hasła, wtedy wprowadzone imię lub nick wyświetli się przy Twojej wiadomości.
Pamiętaj aby podpisywać swoje wypowiedzi, nie pozostawaj Anonimowy.
 

© 2004-2020 Bornholm.modos.pl | Powered by miniBB | Nota prawna | Cookies

Kontakt z nami

Bornholm - Powrót do strony głównej