FORUM  •  GALERIA  •  KONTAKT

START / Miasta / Allinge-Sandvig


Allinge-Sandvig

Główne centrum turystyczne wyspy tworzą dwa połączone ze sobą miasta Allinge i Sandvig. Strome ściany klifów wpadające do błękitnego morza, ruiny zamku Hammershus i wrzosowiska na Hammeren to tylko kilka atutów tego miejsca.

W lipcu Allinge zmienia się w miasto pełne muzyki jazzowej, odbywa się wtedy Festival Jazzowy, w kawiarniach, restauracjach, w plenerze czy na pokładach stateczków wycieczkowych - wszędzie tam słychać muzykę.

Sandvig

Początkowo były to miasteczka typowo rybackie, jeszcze w średniowieczu w Allinge wybudowano małą przystań rybacką, którą z czasem rozbudowano. Wokół portu który powstał zaczęli osiedlać się pierwsi mieszkańcy. W wieku XIX w okolicy utworzono kamieniołomy - Moseløkken - w których wydobywano granit. Działa tam muzeum, w którym można m.in. obejrzeć narzędzia służące do wydobywania i obróbki granitu oraz proces wydobywczy.

Pod koniec wieku XIX na Bornholm zaczęli przyjeżdżać turyści, a ich głównym celem były miejscowości na północy wyspy Allinge i Sandvig. Wzmożony ruch turystyczny przyczynił się do powstania w tych miastach wielu hoteli, pensjonatów a także campingów oraz całej sieci restauracji i kawiarni gdzie można przyjemnie spędzić czas z rodziną czy z przyjaciółmi.

Co warto zobaczyć w Allinge-Sandvig:

 • kameralny rynek, z ratuszem, który powstał w XVII wieku
 • kościół Allinge Kirke, wybudowano go prawdopodobnie ok. 1550 roku. Kościół przez lata przeszedł wiele modernizacji, wygląd jaki możemy teraz podziwiać to efekt ostatniej przebudowy w 1896 roku. Zegarmistrz, który zbudował kościelny zegar zrobił psikusa i stworzył zegar różniący się od tych które są nam dobrze znane, ale na czym polega różnica o tym każdy musi sam się przekonać
 • przy kościele stoi mały, ale niezmiernie piękna rzeźba "Metamorfoza", warto zatrzymać się przy niej na chwilkę i zastanowić się nad upływającym czasem i kruchością życia
 • wędzarnia w Allinge - jedna z bardziej popularnych i lubianych przez turystów wędzarni na wyspie. W sezonie letnim w wędzarni organizowane są koncerty
 • plaże w Sandvig
 • Madsebakke Helleristninger - największy zbiór rytów naskalnych w Danii, przedstawiają one m.in. łodzie i stopy (do malowideł prowadzą drogowskazy, które znajdują się przy Strandvejen)
 • z portu w Allinge w sezonie letnim wypływa szybki statek BornholmExpress, który przewozi pasażerów na wyspę Christiansø
Domen Allinge

Domen to kolejny element spójnej architektonicznej wizji rozwoju Bornholmu. Budynek ma nietypowy kształt - wygląda jak otwierająca się kula. W pierwszej lokalizacji stała dokładnie na wprost miejsca, które zajmuje teraz, ale w związku z planami na jej wykorzystanie przeniesiono ją nad brzeg morza, co spowodowało dodatkowe prace nad wzmocnieniem konstrukcji oraz okien. Budynek wygląda niesamowicie na tle nieba i błękitu morza. Drewniany szkielet zbudowano z drewna daglezji oraz z różnych rodzajów drewna pozyskanych w drodze recyklingu. Kopuła ma 212 m2 i 8 m wysokości, w środku jest sala przeznaczona dla 150 osób. Budynek będzie pełnił docelowo funkcję w czasie corocznych spotkań z duńskimi politykami - Folkemodet. Odbywają się one na Bornholmie cyklicznie, w czerwcu.

Okolice Allinge-Sandvig

Tejn - nadmorska miejscowość, w której działa stocznia a w niej remontowane są kutry rybackie, coraz częściej trafiają do niej także luksusowe łodzie jachtowe.

Jak dojechać:

Trasa rowerowa Allinge - Svaneke (Trasa B)

Ols kirke

Olsker - miejscowość odwiedzana przez "poszukiwaczy skarbów" ze względu na duże sklepy ze starociami ulokowane przy głównej ulicy miasta. W Olsker stoi także kościół-rotunda, wybudowany podobnie jak 3 pozostałe ok. roku 1150. Początkowo kościół pełnił rolę budowli obronnej - na ostatniej kondygnacji mieścił sę punkt obserwacyjny skąd śledzono poczynania wroga, piętro środkowe to spichlerz, na dolnym poziomie była kapliczka. Piętra łączyły wąskie strome schody, które miały utrudniać atak.

Jak dojechać:

Trasa rowerowa Aakirkeby - Allinge

Salomons Kapel

Hammeren - najdalej wysunięty północny kraniec wyspy. Tłumnie odwiedzany przes turystów, którzy zachwycają się wspaniałymi widokami. Granicą pomiędzy Hammerem a resztą wyspy jest polodowcowe jezioro - Hammerso. Poprzez Hammerem (inna nazwa Hammerknuden) poprowadzono szlak turystyczny, który oplata cały masyw. Za początek można uznać ścieżkę prowadzącą od kempingu w Sandvig (Sandvig Familiecamping). W sierpniu wzdłuż masywu rozciągają się wrzosowiska. Spacerując wytyczoną ścieżką obejrzeć można m.in. Hammerode Fyr - latarnię morską wybudowaną w 1895 roku, kolejną latarnię - Hammer Fyr (wybudowana w 1872 roku), ruiny świątyni Salomons Kapel - wzniesiono ją w XIV wieku z polecenia arcybiskupa Lund.

Jak dojechać:

Trasa rowerowa Rønne - Allinge (Trasa A). Wędrówkę po Hammeren najlepiej rozpocząć od kampingu Sandvig Familiecamping w Sandvig

Hammershus

Hammershus - największe w Skandynawii ruiny średniowiecznego zamku, budowę rozpoczęto w pierwszej połowie XIII wieku. Zamek usytuowany jest na wysokiej skale (74 m n.p.m.) co miało utrudniać atak od strony morza. Ruiny zachowały się w dobrym stanie jednak niewiele budynków zachowało się w całości. Od ruin poprowadzono ścieżkę, która prowadzi na skalny taras, stamtąd podziwiać można w całej okazałości formacje skalne zwane Lwie Głowy (Løvehovederne). Warto zajrzeć do przyzamkowego muzeum, które otwarto na nowo w roku 2018, jednak nijak się ma do dawnego budynku w którym można było obejrzeć makietę zamku - teraz to niesamowita budowla wkomponowana w naturalny krajobraz wyspy.

Jak dojechać:

Trasa rowerowa Rønne - Allinge (Trasa A)

Widok z portu w Vang

Vang urocza wioska, której głównym punktem jest port. Vang to punkt wypadowy na Jons Kapel (wysoka skała z której mnich Jon próbował nawracać niewiernych Bornholmczyków) i na Ringebakkerne czyli obszar na którym znajduje się kamieniołom granitu. Część odkrywek kamieniołomu objeto ochroną. Przez Ringebakkerne prowadzi szlak turystyczny. Spacerując nim obejrzeć można młyn wodny (vandmølle) w Vang, szlak poprowadzony jest wzdłuż wybrzeża ścieżką ratunkową - to stąd dawniej patrole z latarniami ostrzegały w czasie mgły statki przed wpłynięciem na skały.

Jak dojechać:

Trasa rowerowa Rønne - Allinge (Trasa A)

Rezerwacja biletów
na Bornholm

   ZAMÓW BILET   

Galeria & Forum

Informacja turystyczna

 • Nordbornholms Turistbureau
  Kirkegade 4, Allinge

Parking

 • Strefa parkingowa mieści się na rynku, w centrum miasteczka

Wypożyczalnie rowerów

 • Sandvig Cykeludlejning
  Strandvejen 121, Sandvig

Kempingi

 • Lyngholt Familiecamping
  Borrelyngvej 43, Allinge
 • Sandvig Familiecamping
  Sandlinien 5, Allinge

Schroniska młodzieżowe

 • Danhostel Sandvig
  Hammershusvej 94, Allinge

Tanie pola namiotowe

 • Lejrplads Egeløkke
  Ejer Jytte i Hans Henrik Krak
  Moseløkkevej 5, Allinge

Mapka wyspy

Imprezy w sezonie 2019