FORUM  •  GALERIA  •  KONTAKT

START / Aktywnie / Aktywny wypoczynek


Aktywny wypoczynek

Wędrówki piesze

Wędrówki piesze

Doskonałym pomysłem na spędzenie aktywnego tygodnia na Bornholmie może być piesza wędrówka dookoła wyspy. Dla amatorów takiego rozwiązania przygotowano szlaki piesze oznakowane tablicami z symbolem maszerującego "ludzika" z napisem: Kyststi (ścieżka nad morzem). Prawie 150 km trasy poprowadzono przez najbardziej malownicze zakątki wybrzeża Bornholmu. Krajobraz zmienia się jak w kalejdoskopie: południe wyspy to szerokie, piaszczyste plaże, a północny kraniec to fantastyczne skalne wybrzeże, o które rozbijają się morskie fale.

Rolki

Rolki

Dużą popularnością zarówno wśród mieszkańców jak i turystów cieszą się rolki. Jazda na rolkach niestety jest możliwa jedynie po drogach asfaltowych, ale i takich jest na Bornholmie sporo. Każdego roku w połowie sierpnia organizowany jest wyścig na rolkach Bornholm Rundt.

Windsurfing

Windsurfing

Najlepsze odcinki wybrzeża do uprawiania windsurfingu (ze względu na płaskie, piaszczyste dno morza i silnie wiejące w tej okolicy wiatry) to okolice Balki i Dueodde. W Balce spotkać można instruktorów windsurfingu, organizują oni kursy zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci.

Bardzo popularny w ostatnich latach stał się kitesurfing (nazywany też kiteboardingiem). Jest to odmiana windsurfingu, jednak zasadnicza różnica polega na tym, że surfer zamiast żaglem, manewruje za pomocą linek latawcem-paralotnią (linki mają długość ok. dwudziestu metrów). Jest to bardzo widowiskowa dyscyplina bo surfer - w zależności od siły wiatru - może unieść się nad falami na wysokość nawet kilkunastu metrów.

Nurkowanie

Nurkowanie

Wody morskie wokół Bornholmu charakteryzują się dużą przejrzystością, dzięki czemu nurkowanie w wodach Bałtyku graniczących z wyspą jest fantastyczną przygodą i okazją do podwodnej eksploracji m.in. wraków. Odpowiednie dla siebie miejsce do nurkowania znajdą na Bornholmie zarówno początkujący jak i profesjonaliści. Dno wokół wyspy jest zróżnicowane - od poszarpanego skalistego ze wschodniej strony, po łagodne, piaszczyste po stronie południowej.

Wędkarstwo

Wędkarstwo

Bodajże największą atrakcją wędkarską na Bornholmie są połowy ryb łososiowatych. Sezon połowów troci to wiosna, jesień i zima, podpływają one wtedy na odległość rzutu spinningiem. Jedynie w pełni sezonu letniego trocie nie wpływają na wody przybrzeżne. W kwietniu organizowany jest "Dzień troci".

Możliwe jest również wypłynięcie w morze na kutrze rybackim i łowienie dorszy.

Bornholm znany jest również jako miejsce gdzie uprawia się trolling - organizowane są nawet zawody trollingowe. Ten rodzaj połowów wymaga doświadczenia i odpowiedniego sprzętu. W ośrodkach trollingowych Bornholmu wynająć można specjalistyczną łódź oraz przewodnika.

Ośrodki trollingowe na Bornholmie

  • Melsted - Melsted Trollingcenter
  • Listed - Listed Trolling
  • Nexø - Bornholms Trolling & Marine Center

Na wyspie można łowić z brzegu morskiego (nie wolno wędkować w odległości mniejszej niż 500 m od ujścia strumienia do morza). Doskonałe miejsca do połowów z brzegu morza to miejscowości Arnager i Snogebćk.

Aby móc wędkować na Bornholmie konieczne jest posiadanie licencji. Można ją nabyć w informacjach turystycznych lub na niektórych kempingach.

Golf

Skaliste i pofałdowane tereny na których położone są pola golfowe kuszą miłośników tej dyscypliny. Stanowią one nie lada wyzwanie dla umiejętności zawodników.

W sierpniu organizowany jest na wyspie turniej golfowy Bornholm Open. Zjeżdżają się na niego nie tylko Duńczycy, którzy uwielbiają ten sport, ale także znaczna grupa turystów z innych krajów.

Golf Bornholm

Na Bornholmie znajdują się trzy osiemnastodołkowe pola golfowe o różnym stopniu trudności i różnym ukształtowaniu terenu, na którym są położone. Przy polach golfowych utworzono wypożyczalnie w których wypożyczyć można kompletny sprzęt golfowy.

  • Bornholm's Golf Club - Rønne
  • Nordbornholms Golf Club - Rø
  • Nexø Golf Club - Dueodde